Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği
21 MAYIS 2024
Yazı Boyutu - 14 +

Başkan Kara: Esnaf ve sanatkara yönelik faiz oranlarının yeniden gözden geçirilmesini talep ediyoruz

21.05.2024, TRABZON, TTSO- Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi aracılığıyla kullandırılan Halkbank kredilerinin faizlerinin yükseltilmesinin, düşük faizle çekilen kredilerin kalan taksitlerine de yüksek faiz oranlarının yansıtılmasının esnafı zor durumda bıraktığını ifade ederek, “Ödemelerini kendilerine verilen plana göre ayarlayan esnaf ve sanatkarımız zor duruma düşmüştür. Bu durumun bir kez daha gözden geçirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Aynı zamanda Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi başkanlığını da yürüten TESOB Başkanı Metin Kara, 1 Mayıs tarihinde çıkarılan bir kararname ile Halkbank’ın kooperatifler aracılığıyla esnaf ve sanatkara kullandırdığı kredilerin faiz oranlarının yükseltildiğini belirterek, “Faiz oranları yüzde 100’e yakın oranda artırıldı. Özellikle yüzde 7,5 faiz oranı ile kredi çeken esnaflarımızın kalan taksitlerine yansıtılacak faiz oranı yüzde 17, 8.5 ile çekenlerin faiz oranı yüzde 18, 9.5 ile çekenlerin faiz oranı ise yüzde 21’e çıkarılarak yüzde 100’ü aşan oranlarda bir artış oldu” dedi. Enflasyon ortamında faizlerin yüksek olmasının sorumlusunun esnaf ve sanatkârlar olmadığını belirten Başkan Kara sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeni kredi çekecek olan esnaf ve sanatkarımıza yüzde 29’luk bir faiz uygulanıyor. Bu durumu bilerek zaten başvuru yapıyorlar. Ancak daha önce düşük faizli kredi olanağından faydalanmış, ödemelerini, işlerini bu kredinin taksitlerine göre ayarlamış esnaf ve sanatkarlarımız, kalan taksitleri için yüksek faiz oranıyla yeniden hesaplanan taksitleri ödemek zorunda kalacak. Esnaf ve sanatkarımız zaten pandemi sonrasında ekonominin içinde bulunduğu koşullar nedeniyle zorlukla dönmektedir. Kira, enerji maliyetleri artarken, piyasanın içinde bulunduğu şartlar nedeniyle ciroları da düşmüştür. Tüm bunlar ortadayken, üzerine ekstra bir faiz yükü yüklenmesi esnafımızı daha da zor duruma düşürecektir.”

Faiz artırımı kararının açıklanmasının ardından yüzlerce esnaf ve sanatkarın kendilerine ulaştığını belirten Başkan Kara, “En azından daha önceden çekilen kredilerin kalan taksitlerine yeni faiz oranlarının uygulanmasının iptal edilmesini istemektedirler. Biz de esnafımızın bu isteğini yetkililere iletiyoruz. Yapılan değişikliğin yeniden gözden geçirilmesini talep ediyoruz” ifadesini kullandı.


Haber Galerisi

Konum
Telefon